Британскиот премиер: Бев шокиран од веста дека кралот Чарлс има рак

Британскиот-премиер-Бев-шокиран-од-веста-дека-кралот-Чарлс-има.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБританскиот премиер, Риши Сунак, рече дека е шокиран од веста дека на кралот Чарлс му бил дијагностициран рак и се надева дека монархот брзо ќе закрепне бидејќи болеста е рано откриена.

Бакингемската палата во понеделникот објави дека 75-годишниот Чарлс, кој дојде на тронот по смртта на неговата мајка, кралицата Елизабета Втора, ќе ги одложи јавните ангажмани откако му беше дијагностициран облик на рак.

Неговиот помлад син, принцот Хари, кој е отуѓен од кралското семејство, наскоро би требало да пристигне во Британија. Неговиот постар брат, престолонаследникот Вилијам, се очекува да преземе некои должности како монарх.

Сунак изјави за радио Би-Би-Си дека е шокиран и тажен од веста. „Сите наши мисли се со него и неговото семејство. Знаете, за среќа, ова беше рано откриено“, рече тој.

Чарлс планира да продолжи да врши голем дел од неговата приватна работа како монарх, што ја вклучува неговата неделна аудиенција со премиерот. Сунак рече дека е во редовен контакт со кралот.

„Секако дека ќе продолжи нормално, продолжуваме со се“, рече тој.

Чарлс ја помина ноќта дома во понеделникот, откако започна третман за „еден облик на рак“, соопшти Бакингемската палата.

Освен потврдата дека не се работи за рак на простата, од палатата не откриваат други детали.

Дијагнозата на кралот доминираше во британскиот печат во вторникот. „Шок на нацијата кога почнува третманот“, беше насловот на таблоидот „Сан“. Тоа е последниот удар за Чарлс за една и пол година на тронот.

На почетокот на минатата година, Хари ја објави својата автобиографија „Резервата“, во која ги прозва татко му и постариот брат. Кралот се соочи и со обвинувања против неговиот брат принцот Ендру во врска со покојниот сексуален престапник Џефри Епштајн.

Се очекува Хари да се врати во Велика Британија од Калифорнија каде живее со сопругата Меган и двете деца, откако се повлече од кралските должности во 2020 година.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK