Британците имаат фотографии: „Ова е оружјето што Северна Кореја и го испраќа на Русија“

Британците-имаат-фотографии-„Ова-е-оружјето-што-Северна-Кореја-и.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВелика Британија ѝ достави на експертската комисија на ОН сателитски фотографии од севернокорејски товарни пратки во Русија, како дел од обидот да се започне официјална истрага за договори за оружје што ги прекршуваат меѓународните санкции.

Северна Кореја е обвинета за снабдување со балистички ракети и стотици илјади артилериски гранати на руската влада за нејзината работа во Украина, откако Владимир Путин се сретна со Ким Џонг-ун на рускиот Далечен Исток минатиот септември.

Нивната билатерална врска се чини дека се проширува, пишува Гардијан. Путин се сретна со севернокорејскиот министер за надворешни работи Чое Сон-Хуи во Кремљ оваа недела за време на реткото петдневно патување на висок функционер од Пјонгјанг. Двајцата разговараа за „понатамошен развој на односите меѓу двете земји во сите области, вклучително и чувствителните“, соопшти Кремљ.

Необјавен извештај на британското одбранбено разузнавање, виден од Гардијан, покажува сателитски снимки на три руски бродови, „Маја“, „Ангара“ и „Марија“, направени меѓу септември и декември, како товарат контејнери во обновеното севернокорејско пристаниште Наџин пред да се движат кон руските пристаништа на Далечниот Исток.

Иако беше невозможно да се идентификува што има во контејнерите, следеше минатонеделното соопштение на САД дека Русија користела балистички ракети од Северна Кореја во Украина.

„Руската употреба на севернокорејско оружје во Украина е кршење на повеќе резолуции на Советот за безбедност на ОН“, рече дипломатот на ОН.

„Тоа ги поткопува меѓународните напори за спречување на ширењето на нуклеарното оружје и открива колку Русија стана очајна во нејзината неуспешна инвазија.

Овој и други докази доставени до Комитетот за санкции на ОН треба да поттикнат целосна истрага за флагрантно кршење на меѓународните санкции од страна на Русија и Северна Кореја“.

Извештајот, заедно со други американски и странски докази, беше доставен до експертската комисија на ОН за ширењето на севернокорејското оружје, која се очекува да го објави својот прв конечен извештај следниот месец, бидејќи сомнежите дека Северна Кореја ја снабдува Русија со муниција нагло се зголемија оваа година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK