Борел: За ЕУ нема друг мировен план освен „мировната формула“ на Зеленски

Борел-Украина-останува-главен-приоритет-на-Европската-унија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕвропската унија поддржува само еден мировен план за Украина – „мировната формула“ на претседателот Володимир Зеленски, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел по неговото пристигнување на самитот на НАТО во Вашингтон.

„Ако престанеме да ја поддржуваме Украина, војната сигурно ќе заврши. Но како? Со капитулацијата на Украина. Со марионетска влада во Киев, агресорот го скрши украинскиот народ. Дали ова сакаме да ја завршиме војната?“, рече Борел, коментирајќи ги тврдењата дека поддршката на Украина само ја продолжува војната.

Високиот дипломат на ЕУ нагласи дека е неопходна континуирана поддршка на Украина за да се спречи таков исход.

„Ако не сакаме војната да заврши на овој начин, ако не сакаме Украина да биде принудена да се предаде, бидејќи не може да ја продолжи борбата, ние мора да продолжиме да ја поддржуваме Украина“, рече Борел.

Тој нагласи дека овој став е поддржан од целата Европска унија, пренесува Европската правда.

„И за цела ЕУ нема друг план освен планот на Зеленски. Ова е единствениот мировен план за нас“, рече Борел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK