–>

Борел: Само палестинската управа, а не Хамас може да управува со Газа по војната

Борел-Само-палестинската-управа-а-не-Хамас-може-да-управува.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСамо палестинската управа (ПА) може да управува со Газа по завршувањето на војната меѓу Израел и Хамас, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел.

„Хамас повеќе не може да ја контролира Газа“, рече Борел на годишната конференција за надворешна и безбедносна политика во Бахреин.

„Значи, кој ќе ја контролира Газа? Мислам дека само палестинските власти би можеле да го направат тоа“, рече тој.

Борел во петокот рече дека актуелната војна меѓу Израел и екстремното палестинско движење Хамас во Појасот Газа е „резултат на колективен политички и морален неуспех“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK