–>

Бомбаш самоубиец се разнесе во чајџилница во Сомалија, загинаа најмалку пет лица

Бомбаш-самоубиец-се-разнесе-во-чајџилница-во-Сомалија-загинаа-најмалку.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБомбаш самоубиец се разнесе во петокот во чајџилница во главниот град на Сомалија.

Полицијата извести дека загинале пет лица. Групата Ал Шабаб поврзана со Ал Каеда ја презеде одговорноста за нападот во порака преку нејзината арапска агенција Шахада. Групата пријави 11 мртви и 18 ранети; нивните бројки за загинатите во напади често се разликуваат од оние на владата.

Експлозијата во петокот попладне се случила на контролен пункт на патот што води кон парламентот и претседателската канцеларија, додека продавницата редовно ја посетуваат војници, велат очевидци. Сведоците и медицинскиот персонал кои биле на местото на настанот рекоа дека седуммина загинале, а до осум се ранети.

Садик Али, портпарол на полицијата, изјави дека во експлозијата загинале пет лица, а шест се ранети, додавајќи дека бомбашот бил член на Ал Каеда поврзан со Ал Шабаб.

„Помогнав во носењето на седум мртви тела и уште шестмина повредени, од кои повеќето беа војници. Тој уби пет луѓе кои пиеја чај. Бомбашот самоубиец беше еден од терористите Хариџити“, рече Али, користејќи го владиниот термин за групата.

Во јуни, Ал Шабаб, која се обидува да ја собори централната влада и да наметне сопствено толкување на исламскиот закон, уби 54 војници од Уганда во нивната база југозападно од Могадишу.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK