Блумберг: САД размислуваат за трансфер на втор систем „Патриот“ во Украина

ukraina-vojna-x-epa.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Американски Држави размислуваат да префрлат уште еден систем „Патриот“ во Украина, пишува Блумберг, повикувајќи се на извори запознаени со ова прашање.

Системот вклучува радари и контролни станици, ракетни фрлачи и возила за поддршка.

Германскиот канцелар Олаф Шолц во вторникот најави трансфер на уште еден „Патриот“ во Украина.

Претходно западните медиуми пишуваа дека Украина во последно време соборува се помалку руски ракети.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK