Блинкен: Можна е средба меѓу Зеленски и Бајден во наредните недели

Blinken3.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски би можел „во следните недели“ да се сретне со американскиот претседател Џозеф Бајден за време на потпишувањето на билатералниот безбедносен договор, изјави во Киев американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

За време на заедничкиот прес-брифинг со украинскиот министер за надворешни работи Дмитри Кулеба, Блинкен рече дека условите на билатералниот договор се „речиси одобрени“, а Кулеба додаде дека е воспоставен „дијалог на доверба“ меѓу Зеленски и Бајден, пренесува Киев Индипендент.

Шефот на украинската дипломатија изрази надеж дека двајцата лидери ќе имаат можност да разговараат за неопходните прашања и да потпишат договор, но не откри можен датум за средбата меѓу двајцата претседатели.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK