Безбедносната закана за Данска е зголемена, тврдат разузнавачите

524671bf-8085-428b-8b9b-00b250dc3a16-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗаканата од тероризам во Данска и против нејзините интереси во странство е зголемена, поради израелската војна против милитантите на Хамас во Газа, и серијата палење на Куранот во Данска минатата година, соопшти данската безбедносна и разузнавачка служба „ПЕТ“.

Безбедносната служба го оцени целокупното ниво на закана како ниво 4 на скала до 5, но изјави дека ризиците во тоа ниво се зголемени.

„Конфликтот меѓу Израел и бројните милитантни групи загрижува многу луѓе, вклучително и Данска“, се вели во соопштението на „ПЕТ“.

„Конфликтот, исто така, содржи значителен потенцијал за радикализација и мобилизација, потенцијално активирајќи актери за спонтани или планирани реакции во Данска, вклучително и терористички напади“, се вели во предупредувањето.

Минатата година, антиисламските активисти оштетија неколку копии на Куранот во Данска, а исто така и во соседна Шведска, две од најлибералните земји во светот, кои дозволија остри критики на религијата во име на слободата на говорот.

Шведска ја подигна тревогата за тероризам на второто највисоко ниво, велејќи дека ги спречила нападите откако палењето на Куранот и другите дејствија против најсветиот текст на исламот предизвикаа закани од џихадистите.

Во декември, данскиот парламент донесе закон со кој се забранува палење на Куранот на јавни места, со цел да се намалат тензиите со муслиманските земји.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK