Бербок: Блискиот исток не смее да се лизне во ситуација чиј исход е целосно непредвидлив

Berbok-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави дека на средбата со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нагласила дека Блискиот Исток „не смее да се лизне во ситуација чиј исход е целосно непредвидлив“.

„Тоа не би помогнало никому, ниту на безбедноста на Израел, ниту на десетиците заложници кои се уште се во рацете на Хамас, ниту на многуте луѓе во Иран кои страдаат под тој режим, ниту на другите земји во регионот кои едноставно сакаат да живееме во мир“, рече Бербок.

„Сега сите мора да дејствуваат претпазливо и одговорно“, додаде Бербок пред да го напушти Израел, пренесува Ројтерс.

Таа беше на седмата посета на Израел во обид да помогне во деескалација на тензиите откако Хамас ја нападна земјата на 7 октомври минатата година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK