Белгиските власти уапсија наводен терорист на Ал Каеда

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Белгиските власти уапсија наводен терорист на Ал Каеда, соопшти денеска јавното обвинителство, пренесе ДПА.Осомничениот, роден во 1979 година и од ирачка националност, е обвинет за неколку убиства со терористичка намера, учество во терористичка група, воени злосторства и злосторства против човештвото, се вели во соопштението.

Како дел од терористичката ќелија на Ал Каеда, се верува дека тој е делумно одговорен за неколку бомбашки напади со автомобили во таканаречената Зелена зона во Багдад во 2009 и 2010 година, во кои загинаа најмалку 376 луѓе, а над 2.300 беа повредени, соопшти обвинителството.

Осомничениот, кој бил уапсен и обвинет во средата, денеска треба да се појави пред судот во северниот град Мехелен, каде судијата треба да одлучи дали тој ќе остане во притвор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK