Банди го нападнаа аеродромот на Хаити, пукаа на сите страни

haiti.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСилно вооружени банди се обидоа да ја преземат контролата врз главниот аеродром на Хаити, откако 4.000 затвореници избегаа од затвор.

Се појавија шокантни видеа на мажи и жени кои бегаат во страв додека истрели од огнено оружје одекнуваат низ меѓународниот аеродром „Тусен Лувертур“.

Тоа означува натамошна ескалација на насилството што избувна кога главниот водач на бандата, Џими Шеризиер, објави дека сака да го собори премиерот Ариел Анри, со бандите кои упаднаа во јавните згради и Националниот затвор, ослободувајќи околу 4.000 затвореници.

Хаосот што следеше принуди повеќе од 15.000 луѓе да ги напуштат своите домови, од кои многу беа уништени, оставајќи ги да живеат во кампови.

Нападите на аеродромот означуваат драматичен пораст на насилството од бандите во земјата. Целта на бандите е да го спречат премиерот Ариел Анри да се врати на Хаити, бидејќи бил на патување во странство.

Бандата е предводена од поранешен елитен полицаец познат како „Скара“. Тој ја презеде одговорноста за порастот на нападите.

Меѓународниот аеродром „Тусен Лувертур“ беше затворен кога се случи нападот, без авиони или патници на местото на настанот.

Тоа е најголемиот напад на аеродром во историјата на Хаити. Во неделата вечерта започна 72-часовната вонредна состојба.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK