Бајден се повеќе огорчен од Нетанјаху, предложи решение за ставање крај на војната во Газа

Бајден-се-повеќе-огорчен-од-Нетанјаху-предложи-решение-за-ставање.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џо Бајден и јорданскиот крал Абдула вчера разговараа за важноста на стабилноста на Западниот Брег, а Бајден рече дека САД се за шестнеделна пауза во борбите меѓу Израел и Хамас во Газа како отскочна штица за подолг прекин на огнот.

Бајден и јорданскиот крал Абдула, долгогодишни сојузници, се сретнаа вчера во Белата куќа и нивниот разговор опфати голем број предизвици, вклучувајќи ја претстојната израелска копнена офанзива во јужниот дел на Газа и заканата од хуманитарна катастрофа меѓу палестинските цивили.

Бајден, кој покажа зголемено огорченост со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху затоа што не го послушал неговиот совет да направи повеќе за да ги намали жртвите и да ги заштити цивилите во Газа, рече дека Соединетите држави работат со сојузниците во регионот за да се договорат за пауза во борбите за дозволи ослободување заложниците во Газа и го зголеми протокот на хуманитарна помош.

„САД работат на договор за заложници меѓу Израел и Хамас што ќе доведе до непосреден и одржлив период на мир во Газа најмалку шест недели“, рече Бајден на прес-конференција по неговиот состанок со Абдула.

Истакнувајќи дека тој работи на ова прашање „ден и ноќ“, Бајден рече дека шестнеделната пауза во непријателствата ќе обезбеди основа „да се изгради нешто потрајно“. На конференцијата Абдула ја нагласи итноста на маките на Палестинците, особено на повеќе од еден милион цивили кои бараат засолниште во градот Рафах во јужниот дел на Газа.

„Не можеме да стоиме настрана и да дозволиме ова да продолжи. Сега ни треба траен прекин на огнот. Оваа војна мора да заврши“, рече тој.

Средбата дојде откако Бајден стана сè погласен во неговото барање Израел да не започне копнена офанзива во градот Рафах, јужна Газа, без план за заштита на палестинските цивили.

Бајден разговараше со Нетанјаху во неделата, а Белата куќа рече дека тој нагласил дека „воената операција во Рафах не треба да продолжи без веродостоен и остварлив план за обезбедување безбедност и поддршка за повеќе од еден милион луѓе кои се таму“.

Пред да тргне на турнеја низ западните престолнини, Абдула учествуваше во воздушниот транспорт на хуманитарна помош во Газа, потег што ја истакна улогата на неговото кралство во притисокот врз Израел да престане да ги ограничува напорите за борба против болестите и гладот ​​во енклавата.

Тимот на Бајден се обидуваше да преговара за пауза во борбите за да обезбеди ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас откако палестинската милитантна група која владее со Газа започна напад во јужен Израел на 7 октомври, при што загинаа 1.200 луѓе.

Палестинските здравствени власти проценуваат дека во Газа повеќе од 28.000 луѓе биле убиени и речиси 68.000 ранети во израелската офанзива против борците на Хамас. По повеќе од четири месеци војна, голем дел од густо населената енклава е во урнатини.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK