Бајден рече дека неговиот вујко можеби бил изеден од канибали во Папуа Нова Гвинеја

bajden4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПремиерот на Папуа Нова Гвинеја Џејмс Марапе рече дека неговата земја не заслужува да биде поврзана со канибализам и ги повика САД да ги исчистат остатоците од Втората светска војна расфрлани низ Пацификот, по коментарите на претседателот Џо Бајден за неговиот исчезнат вујко.

Бајден „изгледа имплицираше дека неговиот вујко бил изеден од канибали откако неговиот авион бил соборен над Папуа за време на Втората светска војна“, соопшти канцеларијата на Марапе во неделата.

„Изјавите на претседателот Бајден можеби беа лапсус, но мојата земја не заслужува таква етикета“, додаде Марапе.

„Го повикувам претседателот Бајден да и предложи на Белата куќа да се исчистат остатоците од Втората светска војна за да се дознае вистината за исчезнатите војници како Амброуз Финеган“.

САД потпишаа договор за одбранбена соработка со Папуа Нова Гвинеја минатата година, во услови на конкуренција за влијание во регионот со Кина, која има безбедносен пакт со соседните Соломонски Острови. Бајден претходно ја спомна неговата лична поврзаност со воената историја на Папуа Нова Гвинеја, раскажувајќи ја приказната за неговиот вујко кој загина во авионска несреќа во мај 1944 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK