Бајден: Има двајца кандидати за претседател, но едниот е премногу стар и ментално неспособен

bajden.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џо Бајден синоќа изјави дека само еден од двајцата кандидати за претседател на САД на овогодинешните избори е ментално некомпетентен и дека тоа не е тој, туку Доналд Трамп, јавува Асошиетед прес.

„На овие избори двајца кандидати ја добија номинацијата на нивните партии. Но, еден од нив е премногу стар и ментално неспособен за работа. Другиот сум јас“, рече Бајден низ смеа на конференцијата на Демократската партија во Вашингтон.

Бајден упорно ги отфрла критиките за неговата возраст, наводно слабата меморија и збунувачкото однесување и наместо тоа ги истакнува овие недостатоци на неговиот противник, 77-годишниот Трамп.

„Немојте да му кажете, тој мисли дека се кандидира против Барак Обама, тоа е она што тој го кажа“, рече 81-годишниот Бајден, кој исто така се пошегува дека останал буден долго време пред закажаното време за спиење.

Бајден тогаш стана сериозен и повтори дека победата на Трамп би била вистинска закана за демократијата. Тој, исто така, ги критикуваше врските меѓу Трамп и рускиот претседател Владимир Путин.

„Живееме во невиден момент во демократијата. Демократијата и слободата се буквално на удар. Путин дивее во Европа. Мојот претходник му се поклонува и му вели „прави што сакаш“, рече тој.

Бајден на конференцијата беше домаќин и на украинската амбасадорка Оксана Маркарова и естонската премиерка Каја Калас.

„Нема да попуштиме. Тие нема да попуштат, ниту јас“, заклучи тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK