Бајден: Да ja ​​заштитиме Украина од месарот Путин

bajden8.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џозеф Бајден уште еднаш го навреди рускиот претседател Владимир Путин говорејќи пред гласачите во американската сојузна држава Северна Каролина.

Бајден ја даде изјавата во контекст на зголемување на даноците за богатите со цел да се распредели помош за Украина.

„Замислете што можеме да направиме со ова (приходи од зголемените даноци на богатите). Имаме толку многу што можеме да направиме, вклучително и да се погрижиме да ја заштитиме Украина од месарот Путин“, нагласи шефот на Белата куќа.

Претходно американскиот претседател предизвика дипломатски скандал нарекувајќи го рускиот лидер „убиец“, пренесуваат медиумите во регионот.

Путин, коментирајќи ги овие зборови, му посака здравје на Бајден и истакна дека оценувањето на другите луѓе е исто како и гледањето во огледало.

По почетокот на Специјалната воена операција во Украина, Бајден јавно го нарече Путин „диктатор“, „касап“, „воен злосторник“ и нагласи дека „не може да остане на власт“.

Коментирајќи ги претходните слични изјави на Бајден, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека ова е неприфатлива и непростлива реторика на шефот на државата, чии бомби убиле стотици илјади луѓе ширум светот, пренесува Спутник.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK