Аналитичар: Трамп не сакаше да ја преземе одговорноста за брз пораз на Украина

zelenski-bajden.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСАД конечно гласаа за помош на Украина од 60 милијарди долари. Предлогот помина во Долниот дом на Конгресот, што беше попречено од противењето на републиканците, кои го имаат мнозинството, а сега Сенатот, кој е под контрола на демократите и претседателот Џо Бајден, се очекува да го потврди законот.

Поранешниот хрватски амбасадор во Русија и аналитичар за надворешна политика Божо Ковачевиќ за РТЛ изјави што ќе значи тоа за Украина и Америка.

„Тоа е знак дека Америка целосно не и го сврте грбот на Украина. Така, оваа вест од Конгресот е добра вест за претседателот Зеленски. Тоа е добра вест за претседателот Бајден, бидејќи тој успеа да го надмине овој отпор на Американците. Тоа секако е помош за Бајден, но очигледно е дека претседателот на Конгресот не ја донесе одлуката за поддршка самостојно“.

„Тој претходно се консултираше со републиканскиот кандидат Трамп, кој очигледно не сакаше да ја преземе одговорноста за евентуалниот брз украински пораз, кој би можел да следи доколку Украина сега не добие некаква помош“, вели Ковачевиќ.

„Ова може да влијае на војната до степен до кој Украина може да се одржи, без сериозни порази, до американските избори, а потоа конечната одлука очигледно ќе биде донесена во Америка дали да се принуди претседателот Зеленски да преговара со Русија или да продолжи да инсистира на стратешки пораз на Русија, што подразбира воена победа на Украина“, тврди Ковачевиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK