Американски сенатор бара да се блокира воената помош за Израел: Доста беше

Хамас-и-Исламскиот-џихад-одбиваат-да-ја-предадат-власта-за.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот сенатор Берни Сандерс го повтори својот повик до Конгресот на Соединетите Американски Држави да ја блокира предложената воена помош од повеќе милијарди долари за Израел, јавува Српската радио-телевизија.

Сандерс, исто така, ја осуди воената кампања на Израел во Појасот Газа како „незаконска, неморална, брутална и крајно непропорционална војна на Нетанјаху против палестинскиот народ“.

Тој во објавата на платформата „Икс“ изјави дека војната во Појасот Газа е предизвикана од „варварскиот напад“ на Хамас, но оцени дека одговорот на Израел е „крајно непропорционален, неморален и спротивен на меѓународното право“.

„Доста беше. Американските даночни обврзници повеќе не смеат да бидат соучесници во уништувањето на животите на невините мажи, жени и деца во Газа“, рече Сандерс, пишува РТС, повикувајќи се на „Тајмс оф Израел“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK