–>

Америка и Европа го убедуваат Киев да преговара за мир со Русија?

Америка-и-Европа-го-убедуваат-Киев-да-преговара-за-мир.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмерикански и европски претставници разговараа со украинската влада што би можеле да вклучуваат можни мировни преговори со Русија за да се стави крај на војната, цитираше Ен-Би-Си неидентификуван висок американски функционер и поранешен американски функционер.

Војната во Украина, која досега трае 21 месец, уби или рани стотици илјади луѓе и остави уништени делови од земјата. Војната ја предизвика најдлабоката криза во односите на Москва со Западот од Кубанската ракетна криза во 1962 година.

Ен-Би-Си соопшти дека разговорите вклучиле многу широки рамки за тоа од што Украина би можело да мора да се откаже за да постигне договор со Русија. Ројтерс не можеше независно да ги потврди разговорите што ги објави американската телевизиска мрежа.

Разговорите со Украина доаѓаат во услови на загриженост меѓу американските и европските претставници дека војната дошла во ќор-сокак, а исто така и поради способноста на Западот да продолжи да обезбедува помош за Украина, ги цитираше официјалните претставници Ен-Би-Си.

Русија во моментов контролира околу 17,5 отсто од меѓународно признатата територија на Украина. Москва вели дека морала да започне, како што ја нарекува, „специјална воена операција“ во Украина, како одговор на она што го гледа како непријателски и агресивен Запад за кој вели дека го користи Киев за да ја поткопа Русија.

Киев и неговите западни сојузници велат дека ова е глупост и дека постапките на Москва се грабеж на земјиште во империјален стил. Кремљ вели дека ќе ги постигне сите свои цели во Украина. Киев вели дека сака да ја врати контролата врз сите територии заземени од Русија, вклучувајќи го и Крим, кој беше анектиран во 2014 година, и дека нема да запре додека последниот војник не биде протеран од нејзината територија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK