Америка и Британија одлучија кого ќе поддржат како нов шеф на НАТО

Америка-и-Британија-одлучија-кого-ќе-поддржат-како-нов-шеф.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Американски Држави и Велика Британија денеска го поддржаа холандскиот премиер во заминување Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг на местото генерален секретар на НАТО, ставајќи го во силна позиција да ја преземе таа функција.

Наследникот на Столтенберг, откако ќе поднесе оставка во октомври, ќе ја преземе функцијата во клучен момент со задача да ја задржи поддршката на членките на НАТО за скапата одбрана на Украина од руска инвазија, истовремено чувајќи се од каква било ескалација што директно би ја вовлекла Алијансата во војна со Москва.

„Претседателот Бајден силно ја поддржува кандидатурата на премиерот Руте за следен генерален секретар на НАТО. Премиерот Руте има длабоко разбирање за важноста на Алијансата, е природен лидер и комуникатор, а неговото водство добро би ѝ послужило на Алијансата во овој критичен момент“, изјави еден американски функционер.

Во зависност од исходот на американските претседателски избори во ноември, следниот шеф на НАТО можеби ќе треба да се справи со втор мандат на Доналд Трамп, кој неодамна уште еднаш ја доведе во прашање неговата посветеност на одбраната на сојузниците во НАТО.

Трамп привлече жестоки критики од западните официјални лица на почетокот на овој месец затоа што сугерираше дека нема да ги заштити земјите кои не ги исполнуваат целите за одбранбени трошоци на Алијансата, па дури и ќе ја охрабрат Русија да ги нападне.

Но, Руте, кој веќе се сметаше за фаворит за највисокото место во НАТО, во саботата рече дека Европа треба „да престане да се жали, кука и да приговара“ за Трамп и наместо тоа да се фокусира на она што тој може да направи за Украина.

„Мораме да соработуваме со кој и да е на подиумот“, рече Руте на конференцијата за безбедност во Минхен. Најдолговечниот холандски премиер Руте (57) неочекувано најави дека се повлекува од холандската политика во јули, но ќе остане премиер додека траат коалициските разговори по изборите на 22 ноември.

Лидерите на НАТО се назначуваат со консензус, за што е потребна поддршка или барем отсуство на противење од сите 31 членка. Двајца дипломати изјавија дека досега Руте има поддршка од околу 20 членки на НАТО.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK