Активистите го обвинија папата Франциско дека не направил доволно за да се искорени сексуалното насилство

papa-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПапата Франциско не направи доволно за да се искорени сексуалната злоупотреба од страна на свештенството и прикривањето на овие злосторства, изјавија активисти и жртви на митингот во Рим.

Римокатоличката црква долго време се соочува со обвинувања за сексуална злоупотреба, а овој протест беше организиран пред утрешниот фестивал на Светскиот ден на детето во Ватикан, пренесува Ројтерс.

„Сакаме да ги заштитиме младите луѓе кои присуствуваат на фестивалот“, изјави за новинарите Матијас Кач, ко-основач на групата Zaustavimo viljelenje sveštenica (ECA).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK