(Видео) Трипл-дабл на Јокиќ, Мареј погоди за победа со звукот на сирената

Untitled-2-11.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДенвер Нагетс го победија Лос Анџелес Лејкерс со 101:99. Џамал Мареј го погоди шутот за победа, со звукот на сирената.

Актуелните шампиони водат во серијата против ЛА Лејкерс со 2:0. За Денвер од е 10. последовна победа над „езерџиите“.

Неверојатна натпревар се одигра во „Бол арената“ во која Денвер Нагетс заостануваа од првата до последната минута, единствениот пат кога имаа предност беше конечниот резултат 101:99.

Денвер губеше, со 15 разлика на полувреме и 20 разлика во третата четвртина, но успеа да се врати и да поведе со 2-0 во серијата.

Никола Јокиќ одигра брутален натпревар со 27 поени, 20 скока и 10 асистенции.

Мајкл Портер Јуниор мечот го заврши со 22 поени, а Мареј, кој до последните минути играше лошо, додаде 20 поени и шест асистенции.

Во поразениот тим Дејвис имаше учинок од 32 поени и 11 скока, а Леброн Џејмс 26 поени, осум скока и 12 асистенции.

Серијата сега се сели во Лос Анџелес за следните два натпревари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK