(Видео) Томпсон ќе прифати помала улога за да остане во Голден Стејт

Видео-Томпсон-ќе-прифати-помала-улога-за-да-остане-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКлеј Томпсон ги коментираше шпекулациите за можно заминување од Голден Стејт Вориорс. Искусниот кошаркар, не сака да го напушти Сан Франциско, подготвен да ја намали улогата во тимот за да остане меѓу „воините“.

Томпсон е далеку од нивото кое го покажуваше во претходните сезони, а во последните десетина натпревари погоди само една третина од обидите за три поени.

„Нема ништо лошо во помала улога. Ќе имам 35 години следната година. На 35 години, по скинати предни вкрстени лигаменти и Ахилова тетива, сè уште сум способен да бидам многу добар играч. Можеби не играч кој постигнува 60 поени во три четвртини и постигна рекорд во НБА 37 поени во една четвртина (асоцира на неговиот личен рекорд), но и понатаму сум одличен играч“, рече Томпсон.

Тој го следи примерот на другите легендарни шутери кои долго време играат во НБА.

„Мојата игра ја моделирав по Реџи (Милер) и Реј (Ален). Тие беа неверојатно ефикасни во доцните триесетти. Планирам и го следам тој модел“, истакна бекот на Вориорс.

Томпсон има просек од 16,9 поени со 3,4 скока и 2,3 асистенции и шутира 41,3 отсто од поле и 37,3 отсто за три поени оваа сезона.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK