–>

(Видео) Строл нема да се трка во Сингапур по страотниот судир на квалификациите

Видео-Строл-нема-да-се-трка-во-Сингапур-по-страотниот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Астон Мартин потврдија дека Ленс Строл нема да биде способен да стартува на Сингапур ГП трката денеска во 14 часот, откако вчера беше вклучен во огромен судир во квалификациите за трката.

Строл ја загуби контролата на болидот на последната кривина и при брзина до речиси 200 км/ч се удри во бариерите, комплетно уништувајќи го својот болид. Канадскиот возач, за среќа, не беше повреден, но тимот реши да не ризикува.

„Ленс се опоравува по силниот судир и сега главниот фокус е на целосно опоравување пред Јапонското ГП“, се вели во објавата на Астон Мартин.

На негово место нема да има замена, бидејќи тимот не успеа навреме да го поправи болидот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK