(Видео) Сити немаше проблеми со Шефилд, Вила се изнамачи со Барнли

Во сабота од 16 часот во ударниот термин се одиграа четири натпревари од 20. коло во Премиер лигата. Очекувана победа оствари шампионот Манчестер сити против фенерџијата од Шефилд. Победи остварија и фудбалерите на Астон Вила, Вулверхемптон и Кристал Палас.

Во Манчестер, Сити пред почетокот на мечот со Шефилд јунајтед се направија пофалија со сите пет трофеи кои ги освоија оваа година: Премиер лигата, Лигата на шампионите, ФА Купот, Суперкупот на Европа и Светското клупско првенство.

Што се однесува до играта, избраниците на Пеп Гвардиола не блескаа, но како и обично ја контролираа ситуацијата на теренот и рутински славеа против последнопласираниот тим на табелата во ПЛ.

Водечкиот гол во првото полувреме го постигна брилијантниот Шпанец Родри по индивидуална акција и прецизен удар, а потоа по еден час игра предноста ја удвои младиот Аргентинец Хулијан Алварез.

По оваа победа Сити му се доближја на само два бода на Ливерпул. Астон Вила има ист број на поени со Ливерпул, по тешко изборената победа над Барнли 3:2.

Барнли во Бирмингем, пружи силен силен отпор и покрај тоа што имаше играч помалку од 55. минута.

Домашните двапати водеа, гостите двапати успеаја да израмнат, вториот пат со играч помалку, но избраниците на Унаи Емери на крајот победија со голот на Даглас Луиз од пенал во 89. минута.

Вулверхемптон ја потврди добрата форма, убедливо го победија Евертон со 3:0, а во градската пресметка Кристал Палас славеше со 3:1 против Брентфорд.