(Видео) Сабаленка елиминирана, го скршил рекетот, замина без поздрав

20240322200352-65fe27c833deec29b6ddb104jpeg.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинката Анхелина Калинина ја победи Арина Сабаленко во три сета во третото коло на ВТА турнирот во Мајами.

Калинина, 35. тенисерка на ВТА листата, првиот сет го доби со 6:4, вториот го загуби со 1:6, но во третиот беше доминантна – 6:1.

Натпреварот траеше два часа.

За Сабаленка ова беше крај на трауматичната недела во Мајами, настапи на турнирот и покрај смртта, наводно со самоубиство, на нејзиното поранешно момче Константин Колцтов.

Мечот против Украинката како и претходниот го одигра во комплет црна опрема.

Грешките, пропуштените прилики ја доведоа до фрустрација, па во неколку наврати лутина и беспомошна го тресна рекетот на теренот. На крајот го скрши, тоа се случи по последниот поен на Украинката, а потоа ја наведна главата и го напушти теренот без да се поздрави со противничката.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK