(Видео) Ри-брејк на Клиперси, Минесота го почисти Феникс, Индијана води против Милвоки

ss_20240428_182814118_2559885.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛА Клиперс направија ри-брејк, откако во фантастичен натпревар победија во Далас. Резултатото во оваа сероја сега е 2:2. Минесота преку Феникс се пласираше во полуфиналето на Западот. Вулвс ги почистија Феникс Санс со 4:0. Пред елиминација се и Милвоки Бакс, кои губат во серијата од Индијана со 3:1.

Пред три години во големото финале играа Феникс Санс и Милвоки Бакс. Оттогаш, тие направија големи промени во тимовите со надеж за дополнително подобрување, но тоа не се случи. Минесота го победи Феникс со 122-116, додека Бакс доживеаја пораз од Индијана 126-113.

Бакс од почетокот на серијата се без својот најдобар играч Јанис Адетокумбо, во натпреварот број4 беа и без Демијан Лилард и двајцата се под знак прашалник за петтиот натпревар во Милвоки.

Индијана постигна 22 тројки, што е тимски рекорд во плеј-офот, а повторно блескаше Мајлс Тарнер со 29 поени, а Тајрис Халибартон додаде 24 поени.

На другата страна најефикасен беше Брук Лопез со 27 поени и девет скока, Крис Мидлтон уфрли 25 поени.

Мидлтон го повреди скочниот зглоб во второто полувреме, Пет Конатон ги повреди ребрата, а Боби Портис беше исклучен на средината на првото полувреме во кое имаше шест технички грешки.

Минесота го совладаа Феникс со 122-116 на крилата на 40 поени на Ентони Едвардс .

Карл-Ентони Таунс постигна 28 поени, а МекДаниелс додаде 18 (две важни тројки на крајот). Вулвс во полуфиналето го чекаат победникот од серијата меѓу Далас и ЛА Лејкерс.

Со само двајца играчи Санс не можеа да се носат со Минесота. Фантастичниот Девин Букер постигна 49 поени, со девет скока и шест асистенции, а Кевин Дурент забележа 33 поени, девет скока и пет асистенции.

Нестварен меч одиграа Далас и ЛА Клиперс. Победија гостите од Лос Анџелес со 116:111. Далас, на крилјата на Кајри Ирвинг успеа да се врати од минусот од 31 поен и на две минути до крајот да дојдат до предност (105:104).

Налетот Клиперси го одбија со нестварната тројка на Пол Џорџ и симултанката која Џејмс Харден ја одигра во последните три кминути од натпреварот.

Харден и Џорџ постигнаа по 33 поени. Харден 13 од нив постигна во последните три минути.

Далас го предводеше Ирвинг со 40 поени, Лука ДОнчиќ имаше лоши проценти на реализиција, но забелржа трипл дабл од 29 поени и по 10 скока и асистенции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK