(Видео) Реал гази кон титулата, Кадиз ја продолжува борбата за опстанок

real_3453543
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Фудбалерите на Реал Мадрид славеа против Кадиз со 3:0 во натпреварот од 34.коло на Ла Лига. Првиот натпревар за Реал оваа сезона го одигра голманот Тибо Куртоа. 

Реал го продолжи походот кон титулата, која математички ќе ја обезбеди во наредната рунда.

Во однос на Барселона имаат +14, барем додека Каталонците не го одиграат својот натпревар од ова коло на Џирона (18:30 часот).

По неинтересното прво полувреме во кое немаше голови, Реал лесно го реши прашањето на победникот.

Брахим Дијаз погоди во 51. минута, по асистенција на Лука Модриќ. Џуд Белингем го удвои водството во 68. минута. Три минути по влегувањето во игра ја искористи асистенцијата на Дијаз.

Конечните 3:0 ги постигна Хоселу во петтата минута од судиското надополнување.

Кадиз и натаму е во зоната за испаѓање, со 26 бода, пет помалку од Селта од Виго, која е „над линијата“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK