(Видео) Првиот супервелеслалом во сезоната за Софија Гоџа

Видео-Првиот-супервелеслалом-во-сезоната-за-Софија-Гоџа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKFoto/ EPA

Италијанската скијачка Софија Гоџа денеска славеше во супервелеслаломот од Светскиот куп во Сент Мориц, Швајцарија.

Гоџа победи во првиот супервелеслалом сезонава со време од 1:16,63 минути.

Второто место и припадна на Корнелија Хутер од Швајцарија, која заостануваше 0,95 секунди од победничката, додека нејзината сонародничка Лара Гут-Бехрами беше трета со 1,02 секунди зад Италијанката.

Меѓу првите пет се најдоа Американката Микела Шифрин и Италијанката Федерика Брињоне.

Во генералниот пласман, во Светскиот куп лидер е Шифрин со 520 бодови, втора е Петра Влхова од Чешка со 391, а трета Гут-Бехрами со 385 бодови.

Во сабота во Сент Мориц на програмата е трката во спуст, додека во недела ќе се вози уште една трка во супервелеслалом.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK