–>

(Видео) Мората и Атлетико го урнаа Реал на „Метрополитано“

Видео-Мората-и-Атлетико-го-урнаа-Реал-на-„Метрополитано.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРеал Мадрид немаше пораз оваа сезона додека не дојде гостувањето на „Метрополитано“, каде што во уште едно „Мадрилењо“, градско дерби, Атлетико Мадрид се покажа како подобар и погладен за победа тим, триумфирајќи со 3:1.

Само што почна мечот, во четвртата минута, Алваро Мората ги воодушеви 70-те илјади фанови со убав гол, најавувајќи борба за победа. Во 18. минута, „јорганџиите“ го удвоија водството преку Антоан Гризман, по што Реал Мадрид, конечно, се разбудија и во 35. минута намалија со голот на ветеранот Тони Крос.

Кога се очекуваше дека во второто полувреме, Реал ќе тргнат по победа, Алваро Мората само што почнаа вторите 45 минути зголеми на 3:1. Ова го деморализираше тимот на Карло Анчелоти, кој потоа иако тргна во постојан напад, не успеа да го најде патот до голот на Јан Облак.

Standings provided by Sofascore

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK