(Видео) Милвоки ги победи Клиперси, 15. последователен пораз на Вашингтон

USATSI_22694484_168400517_lowres.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарите на Милвоки славеа во НБА дербито против Лос Анџелес Клиперс. Франшизата од Висконсин го доби натпреварот со 113:106.

Демијан Лилард го предводеше Милвоки со 41 поен, а го следеше Боби Портис со 28 поени и 16 скока.

Кај Клиперс подобри од останатите беа Пол Џорџ и Џејмс Харден со по 29 поени.

Милвоки е втор во Источната конференција со 41 победа и 21 пораз, а Клиперси се четврти на Западот со 39 победи и 21 пораз.

Вашингтон го забележа 15. пораз по ред, откако беше поразен од Јута со 115:127.

Најдобар во победата кај Јута беше Џордан Кларксон со 38 поени, 10 скока и седум асистенции, додека кај Вашингтон се истакна Џордан Пул со 32 поени.

Јута е 11. во Западната конференција со 28 победи и 34 порази, а Вашингтон го забележа 52. пораз сезонава и е на последното место на Истокот со девет победи.

Како домаќин Минесота го совлада Портланд со 119:114, а Руди Гобер беше најдобар во победничкиот тим со 25 поени и 16 скока. Кај гостите се истакна Анфреми Симонс со 34 поени и 14 скока.

Лос Анџелес Лејкерс на домашен терен ја победија Оклахома со 116:104.

Лејкерси до победата ги предводеа ДиАнџело Расел со 26 поени, Ентони Дејвис со 24 поени и 12 скока и Леброн Џејмс со 19 поени, 11 скока и осум асистенции, додека кај Оклахома се истакна Шеј Гилџис-Александер со 20 поени и седум скока.

Во останатите натпревари Мемфис на гости го победи Бруклин со 106:102, а Сакраменто на домашен терен беше поразен од Чикаго со 109:113.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK