–>

(Видео) Грците ќе играат тенис на епска локација

Видео-Грците-ќе-играат-тенис-на-епска-локација.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Тенисерите на Грција и на Словачка на антички стадион ќе го одиграат својот меч од Дејвис купот од Светската група I.

Тениското игралиште се наоѓа на познатиот стадион Панатенаик, познат и како Калимармаро, односно „прекрасен мермер“.

Стадионот е изграден во шестиот век пред нашата ера целосно од мермер.

За Грција ќе играат Александрос Скорилас, Стефанос Циципас во сингл и Михаил Перволаракис и Петрос Циципас во двојки.

Словачка во сингл ја претставуваат Алекс Молкан и Лукас Клајн, кои ќе играат и двојки со Игор Селенај.

Натпреварите се закажани за сабота и недела.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK