–>

(Видео) Фулам го елиминираше Тотенхем во Лига купот по пенал-драмата

F4ujIrRWQAIt4PI.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Фулам успеа да го елиминира Тотенхем во второто коло на Англискиот лига куп (Карабао купот), откако беа поуспешни на пенали по 1:1 во регуларните 90 минути во единствениот меч помеѓу два премиерлигаши.

Фулам дојдоа во водство со автоголот на Ван де Вен во 17. минута, но Ришарлисон, со својот прв гол оваа сезона во 56. минута од мечот израмни. Тотенхем имаа повеќе од играта, посебно во второто полувреме, но не успеја да дадат уште еден гол, пред во пенал-серијата само Давинсон Санчез да биде непрецизен за победа на Фулам.

Другите премиерлигаши влегоа во третото коло. Најтешко им беше на Брентфорд кои одиграа 0:0 на гости кај Њупорт, за потоа во пенал-серијата да победат со зачудувачки 3:0. Лутон со 3:1 го совлада Гилингем, Борнмут славеше со 3:2 на гости кај Свонси, додека најубедливи беа Вулверхемптон со 5:0 победата над Блекпул и Кристал палас со гостинскиот 4:2 триумф над Плимут.

АНГЛИСКИ ЛИГА КУП, 2.КОЛО
Фулам – Тотенхем 1:1, 5:3 пен.
Свонси – Борнмут 2:3
Лутон – Гилингем 3:1
Њупорт- Брентфорд 0:0, 0:3 пен.
Вулверхемптон – Блекпул 5:0
Плимут- Кристал палас 2:4
Бирмингем сити – Кардиф 1:3
Болтон – Мидлзборо 1:3
Бристол сити – Норич 0:1
Ексетер – Стивениџ 1:1, 5:3 пен.
Порт Вејл – Кру 0:0, 2:0 пен.
Портсмут – Питерборо 1:1, 4:5 пен.
Шефилд венсдеј – Менсфилд 1:1, 4:5 пен.
Стоук сити – Ротерам 6:1
Транмир – Лестер 0:2
Рексам – Бредфорд 1:1, 3:4 пен.
Вајкомб – Сатон 0:1
Рединг – Ипсвич 2:2
Салфорд – Лидс 1:1

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK