(Видео) Денвер го преживеа рафалот на Богдановиќ

Видео-Денвер-го-преживеа-рафалот-на-Богдановиќ.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарите на Денвер Нагетс ги победија Атланта Хокс со 129:122. Натпреварот го обележа Богдан Богдановиќ, кој стана вториот играч во историјата на НБА, која како резерва успеал да постигне 10 тројки.

Богдановиќ го одигра најдобриот натпревар во НБА кариерата со 40 поени, три скока, три асистенции. Тој постигна 10 тројки (14-24 од поле) и серизно ја истакнува кандидатурата за најдобра шести играч во сезоната.

Неговиот сонародник Јокиќ постигна 25 поени, осум скока, осум асистенции и три украдени топки.

Одличен во победата на Денвер беше Џамал Мареј со 29 поени (12-15), Џулијан Стротер постигна 22, Арон Гордон 18, а Реџи Џексон 12 поени.

Атлатна од третата четвртина играше без најдобриот играч, Тре Јанг, кој беше исклучен поради расправија со судиите.

Сан Антонио против ривалот од Тексас, Хјустон, испиша негативна историја. Хјустон славеа со 93:82. За Сан Антонио ова е 17. последовен пораз. Најефикасен кај тимот на Спарс беше Виктор Вембањама со 15 поени и 18 скока.

Кошаркарите на Филалделфија го декласираа Вашингтон со 146:101. Џоел Ембид мечот го заврши со 34 поени и 11 скока.

Со својот 129-ти натпревар во кариерата со повеќе од 30 поени и 10 скока, Џоел Ембиид го надмина Чарлс Баркли (128 натпревари), кој беше единствениот играч во историјата на франшизата во Филаделфија со вакво остварување.

Резултати:

Шарлот Хорнетс – Мајами Хит 114:116
Детроит Пистонс – Индијана Пејсерс 123:131
Орландо Меџик – Кливленд Кавалирс 104:94
Филалделфија – Вашингтон Визардс 146:101
Атланта Хокс – Денвер Нагетс 122:129
Њујорк Никс – Торонто Репторс 136:130
Хјустон Рокетс – Сан Антони Спарс 93:82
Мемфис Гризлис – Далас Маверикс 113:120
Милвоки Бакс – Чикаго Булс 133:129 стр
Пеликанс – Тимбервулфс 121:107
Оклахома сити Тандер – Јута Џез 134:120
Сакраменто Кингс – Бруклин Нетс 131:118
ЛА Клиперс – Портланд Блејзерс 132:127

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK