(Видео) Бразилците лути по ремито во Мадрид: Без ВАР повеќе нема да играме пријателски натпревари

12124146.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПријателскиот натпревар меѓу Шпанија и Бразил, на „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид, беше се само не пријателски. Португалецот Антонио Нобре е „заслужен“ за нервозата која владееше на теренот, особено меѓу Бразилците.

Натпреварот во Мадрид заврши без победник 3:3. Навивачите на „Сантијаго Бернабеу“, може да ја видат магијата на Дани Олмо и голот на новиот бразилски вундеркинд Ендрик.

Спорни се пеналите кои Нобре ги досуди за Шпанија во 12. и 87.минута.

Лут поради она што се случуваше на теренот во Мадрид, претседателот на Фудбалска асоцијација на Бразил (ЦБФ), Едналдо Родригез, најави дека официјално ќе ја извести ФИФА дека репрезентацијата на петкратниот светски првак повеќе нема да игра пријателски натпревари на кои нема видео технологија.

„ЦБФ ќе ја извести ФИФА дека не само на официјалните натпревари на бразилскиот тим, туку и на пријателските, употребата на ВАР мора да биде задолжителна. Фудбалот многу напредуваше, вакви работи се недозволиви во еден ваков важен натпревар“, изјави Родригез.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK