(Видео) Браун броеше до 40, Бостон води против Индијана 2-0

12250092.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарите на Бостон ја победија Индијана со 126:110. Селтикси поведоа со 2-0 во финалето на Источната конференција во НБА лигата.

За разлика од првиот натпревар од оваа серија, кој беше решен по продолжението, Бостон во вториот не дозволи возбудувања, па по првата четвртина стекна двоцифрена предност која лесно ја одржуваше во останетите три четвртини.

Индијана водеше со 27:22 на нешто повеќе од една минута до крајот на првата четвртина, но потоа Селтикс направија серија 20:0, па домашните стигнаа до плус 15 (42:27).

Џејлен Браун ги предводеше Селтикси до 2-0 со 40 поени, најдобро го следеа Џејсон Тејтум и Дерик Вајт со по 23 поени, додека Џру Холидеј запиша 15 поени и десет асистенции.

Во редовите на Индијана најефикасен беше Паскал Сијакам со 28 поени, Ендрју Нембард додаде 16, Оби Таупин 11. Голем проблем за Индијана е повредата на надобриот играч Тајрис Хејлбартон. Плејмејкерот се повреди во третата четвртина, до тој момент постигна десет поени.

Следниот натпревар од оваа серија се игра ноќта меѓу сабота кон недела, а домаќин ќе биде Индијана.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK