Вечерва е ждрепката за ЕУРО 2024

Вечерва-е-ждрепката-за-ЕУРО-2024.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВечерва во Хамбург (Филхармонија на Елба) со почеток во 18 часот ќе се одржи ждрепката за Европското првенство, кое од 14.јуни до 14.јули 2024 година ќе се одржи во Германија.

Поделени во четири шешии ќе бидат извлечени 21 репрезентација. Последните три ќе бидат познати во март, на крајот од баражот низ Лигата на нации. Ќе бидат извлечени шест групи со по четири репрезентации. Пласман во осминафиналето ќе изборат најдобрите две од секоја група, како и четири најдобри третопласирани селекции.

Носители на ждрепката ќе бидата: Германија, Португалија, Шпанија, Франција, Белгија и Англија.

Континеталниот шампионат ќе се игра на 10 стадиони во Германија:

Берлин – Олимпијастадион, капацитет 74.461
Минхен – Алијанц Арена, 70.076
Дортмунд – Сигнал Идуна Парк, 65.849
Штутгарт – Штутгарт Арена, 54.906
Гелзенкирхен – Велтинс-Арена (Арена Ауф Шалке), 54.740
Франкфурт – Валдстадион, 54.697
Хамбург – Волк парк стадион, 52.245
Дизелдорф – Меркур Шпил-Арена (Арена Дизелдорф), 51.031
Келн – стадион во Келн, 49.827
Лајпциг – Ред Бул Арена, 42.959.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK