–>

Ван Шип ќе го гаси „пожарот“ во Ајакс

Ван-Шип-ќе-го-гаси-„пожарот-во-Ајакс.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХоландскиот стручњак Џон ван Шип (60) е нов тренер на фудбалерите на Ајакс, соопшти денеска клубот од Амстердам.

Ван Шип е поранешен играч и помошник тренер во стручниот штаб на Ајакс, тој се врати во својот матичен клуб со кој потпиша договор до летото 2025 година.

„Многу сум среќен што договорот е постигнат и нестрплив сум да почнам да работам во клубот каде што се започна за мене. Ајакс треба да го најде патот назад кон врвот и среќен сум што ќе им помогнам во тоа“, рече Шип на промоцијата.

Холанѓанецот досега во кариерата ги водеше Твенте, Мелбурн, Гвадалахара, Звола и грчката репрезентација.

Ајакс минува низ најтешките моменти во богата историја, со само една победа во осум натпревари клубот се наоѓа на последното место во холандскиот шампионат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK