Унгарците сакаат регионална фудбалска лига

Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Унгарија се раѓа иницијатива за формирање регионално фудбалско натпреварување. Претседателот на Ференцварош, Габор Кубатов, презентираше предлог за формирање на кратки турнири, кои според него ќе придонесат за финансиската состојба на клубовите од регионот.

„Ние сме на мал пазар од десет милиони луѓе. Водечките светски тимови имаат буџет од една милијарда евра. Нашиот буџет е 50 милиони евра и тоа не ограничува. Тешко ни е да донесеме спонзори бидејќи сме на мал пазар, а натпреварите се гледаат само на телевизија во нашата земја. Мислам дека секоја земја на Балканот го има истиот проблем, Бугарија и Романија имаат ист проблем. Чесите и Словаците исто така“, рече Кубатов во интервју за унгарски „Инфостарт“ и продолжи:

„Потребен ни е поголем пазар. Решението е да се организираат кратки турнири во нашиот регион, а најдобрите тимови би се пласирале во плеј-офот. Размислете, ако игравме со Црвена звезда, Динамо, Лудогорец, Стеауа, Слован… Тоа би биле натпревари со поинаква атмосфера“.

Кубатов изјави дека има поддршка од унгарската федерација, а претходно и во УЕФА размислуваа на оваа тема. Тој додаде дека регионалното натпреварување нема да ги загрози домашните првенства.

„Натпреварувањето би траело само еден месец и не би влијание на унгарското првенство, бидејќи и тоа исто така е многу важно. Тогаш би можеле да го подобриме квалитетот на фудбалот. Би биле поконкурентни на пазарот, сите скаути би дошле тука и би гледале квалитетни натпревари“, изјави тој и заклучи.

„Ќе преземеме иницијатива и во наредните месеци ќе се обидеме да седнеме на маса со водечките тимови од регионот за да се договориме до каде можеме да стигнеме со оваа идеја, за која и претходни имаше интерес. Ова покажува и дека оваа лига има право да постои.Ова не важи само за нашиот регион,туку и за земјите од Бенелукс, па Шкотска и Ирска. Има првенства во кои има квалитети и за нив би било добро да излезат на поголем пазар“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK