Турција со огромна поддршка

A.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурција ќе биде без суспендираниот капитен Чалханоглу и централниот бек Акајдин, но дефанзивецот Бардакчи е на располагање по суспензијата од еден натпревар.

Но, интересно е што Турција не победи на ниту еден од претходните четири натпреварувачки натпревари без Чалханолгу.

Оваа серија вклучува пораз од 2-1 од Фарски Острови во Лигата на нации.

Австријците во групната фаза постигнаа шест и примија четири гола.

Во листата на стрелците на Европското се запишаа Сабицер, Шмид, Траунер, Арнаутовиќ и Баумгартнер. Против Холандија, Дони Мулен со автогол придонесе за подобра гол разлика на Австрија.

Кевин Вимер ќе го пропушти натпреварот против Турција, поради жолти картони.

Филип Мвен ја санираше повредата и ќе му биде на располагање на тренерот за дуелот.

Изгледите за натпреварување во нокаут рундата за селекцијата на Австрија по почетниот пораз од Франција не беа големи. Сепак, два последователни триумфи, најпрвин над Полска, а потоа и против Холандија, ги донесоа на челната позиција во групата.

Турција го започна европското со победа против дебитантот Грузија, но потоа загуби од Португалија. На крајот од групната фаза Турците беа подобри од Чешка.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK