Тухел телефонски разговарал со Араухо

Тухел-телефонски-разговарал-со-Араухо.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТомас Тухел не се откажува од Роналд Араухо, дефанзивецот на Барселона е апсолутен приоритет на Баерн Минхен.

Оваа вест неодамна ја откри добро информираниот Флоријан Плетенберг кој денеска го откри нови детали.

Според неговите сознанија, Томас Тухел во петокот лично разговарал со Уругваецот за да му стави јасно до знаење дека го сака повеќе од кој било друг играч, било во јануари или следното лето.

Но, во исто време, Плетенберг и извори од Каталонија тврдат дека Тухел тешко ќе го промени ставот на Араухо.

Тој веќе одби бројни профитабилни понуди кога преговараше за нов договор минатата сезона, а при потпишувањето доби и откупна клаузула од една милијарда евра.

Ставот на Барселона е јасен – доколку го сака Араухо, Баерн мора да ја плати целата сума, а исто така ниту Араухо не се предомислил.

Тој е горд што е заменик капитен на Барселона и знае дека ќе биде еден од клучните играчи во годините што доаѓаат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK