Тухел, дефинитивно, заминува од Баерн

230929-tuchel-pk-mel.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТомас Тухел дефинитивно ќе го напушти Баерн на крајот од сезоната. Клубот преговараше со тренерот откако неколкуте кандидати одбија да го преземат Баерн.

Баерн со месеци безуспешно бара нов тренер, испратија понуди до Чаби Алонсо, Јулијан Нагелсман и Ралф Рагник, но сите рекоа „Не“.

Поради ова, чените луѓе на Баерн влего во преговори со Тухел.

Сепак, како што потврди на денешната прес-конференција, неговата мисија во Минхен е при крај. Очигледно двете страни не успеале да постигнат договор.

Меѓу другото, тренерот побарал повеќегодишен договор, а не да биде преодно решенија за следната сезона.

„Ова е мојата последна прес-конференција на клупата на Баерн. Точно е дека имаше разговори меѓу нас, но не беше постигнат договор“, изјави Тухел.

Германецот веројатно ќе се врати во Премиер лигата, според шпекулациите тој е најсериозниот кандидат да го замени Ерик тен Хаг на клупата на Манчестер Јунајтед.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK