–>

ВТА турнирот во Сан Хозе преместен во Вашингтон

tenis
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Здружението на женски професионални тенисерки (ВТА) донесе одлука турнирот од Сан Хозе, кој во 1971 година го втемели Били Џин Кинг, од оваа година да се пресели во Вашингтон.

Турнирот е од категоријата 500 и е на програмата од 29 јули до 6 август, паралелно со машкиот АТП турнир од серијата 500.

Со ова Вашингтон ќе стане прв град кој истовремено ќе биде домаќин на машки и женски турнир од оваа серија.

Досега тенисерите и тенисерките истовремено играа во исти градови само на грен – слем и на турнирите од серијата  „мастерс 1000“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK