Тајгер Вудс останува без спонзор: објавено е прекинување на соработката по скоро 30 години

Тајгер-Вудс-останува-без-спонзор-објавено-е-прекинување-на-соработката.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот професионален играч на голф Тајгер Вудс и компанијата Најк објавија крај на соработката по повеќе од 27 години.

Во објавата на социјалните мрежи, Вудс му се заблагодари на ко-основачот на компанијата Фил Најт за неговата „страст и визија“.

„Пред повеќе од 27 години имав среќа да започнам партнерство со еден од најпознатите брендови во светот. Тие денови беа исполнети со толку многу неверојатни моменти и спомени, ако почнам да ги именувам, тоа може да потрае засекогаш“, објави голферот на платформата Икс (Твитер).

„Луѓето ќе прашаат дали има друго поглавје. Да, дефинитивно ќе има уште едно поглавје. Се гледаме во ЛА!“, напиша Вудс во својата објава.

Производителот на спортска опрема објави и фотографии на социјалните мрежи.

View this post on Instagram

A post shared by Nike (@nike)

„Тоа беше пеколно рунда, Тајгер. Ја предизвикавте вашата конкуренција, стереотипите, конвенциите, старите училишни начини на размислување. Ја предизвикавте целата институција голф. Не предизвикавте. И најмногу себе си. И ние сме благодарни за тој предизвик“, додаваат од компанијата.

Вудс освои 15 големи првенства (како Грен слемовите во тенис) и ги освои сите носејќи црвена кошула со логото на Најк на предната страна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK