–>

СП во 2030 ќе се одржи на три континенти

СП-во-2030-ќе-се-одржи-на-три-континенти.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМароко, Шпанија и Португалија ќе бидат домаќини на Светското првенство во фудбал во 2030 година.

По повод одбележувањето на стогодишнината од, според многумина, најголемиот настан во светот на спортот, Уругвај, Аргентина и Парагвај ќе бидат домаќини на нивните први натпревари, што значи дека шест домаќини веќе автоматски изборија пласман на Мундијалот.

Првото Светско првенство се одигра во 1930 година во Монтевидео, а за да се одбележи, стадионот „Сентенарио“ ќе биде домаќин на првиот натпревар од Светското првенство сто години подоцна.

Шпанија и Португалија го додадоа Мароко како домаќин, што значи дека во 2030 година СП ќе се организира на три континенти, иако Пиринејскиот Полуостров е поблиску до Мароко отколку до повеќето европски земји.

„Во поделен свет, ФИФА и фудбалот се обединуваат“, вели претседателот на ФИФА, Џани Инфантино и додава:

„Уругвај, Аргентина и Парагвај ќе бидат домаќини на по еден натпревар на СП 2030. Еден од тие натпревари ќе се игра, се разбира, каде што сè започна – на легендарниот стадион „Сентенарио“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK