Скалвини го повреди коленото, го пропушта ЕУРО

GPGVXkfX0AAkLpz.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалерот на Аталанта Џорџо Скалвини, на последниот натпревар во сезоната доживеа повреда поради која ќе го пропушти Европското првенство и првиот дел од новата сезона.

Скалвини (20), вчера против Фиорентина, ги скинал предните вкрстени лигаменти на левото колено. Со помош на лекарскиот тим и во слозни еден од најталентираните дефанзивци не само во Италија туку и во Европа го напушти теренот.

Повредата на Скалвини е уште еден голем удар за селекторот на Италија, Лучано Спалети. Италија има големи проблеми во дефанзивата бидејќи пред Скалвини е повреди и искусниот Ачерби.

Според првите прогнози, Скалвини на терените ќе се врати во јануари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK