–>

Швеѓаните вознемирени: Плачевме, каде оди овој свет

Швеѓаните-вознемирени-Плачевме-каде-оди-овој-свет.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСветот во понеделникот вечерта го потресе трагедијата што се случи во Брисел.
Виктор Линделоф, капитенот на шведската репрезентација на полувремето побарал мечот со Белгија да не продолжи.

Натпреварот од групата Ф во квалификациите за ЕП 2024 меѓу репрезентациите на Белгија и Шведска беше прекинат на полувремето откако во терористички напад во Брисел загинаа двајца шведски навивачи.

Одлуката за прекин на натпреварот двете репрезентации ја донесоа заеднички откако на паузата дознаа за нападот.

Прекинот на натпреварот го иницираше капитенот на Шведска, Виктор Линделоф.

„Белгија веќе се квалификуваше на Еврото, а ние немавме никави шанси, дали воопшто требаше да играме? На полувремето веднаш се договоривме да го прекинеме натпреварот, како капитен јас ја презедов иницијативата. Разговарав со моите соиграчи и Белгијците и сите се согласија. Сега е важно навивачите да бидат безбедни. Страшно е да се најдеш во опасност бидејќи ги носиш боите на својата репрезентацијата“, изјави Линделоф по мечот.

Селекторот на Шведска, Џејн Андерсон беше растревожен.

„Каде оди овој свет? Сите сме многу тажни поради тоа што се случи. Плачевме. Би сакал да изразам сочувство до семејствата на загинатите. „Во овој момент не е важно дали натпреварот ќе се игра“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK