Шест атлетичари прогласени за најдобри во светот

Шест-атлетичари-прогласени-за-најдобри-во-светот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСветската атлетика прогласи шест атлетичари за најдобри во светот во 2023 година.

Годинава за прв пат беше одлучено да не се избираат само една жена и еден маж, туку да бидат застапени сите дисциплини.

Така беа избрани најдобрите во тркачките дисциплини, најдобрите во техничките дисциплини и најдобрите во трките надвор од стадионот.

Тигисет Асефа (маратон) Јулимар Рохас (трискок) Фејт Кипјегон (1500/милја/5000 метри), Мондо Дуплантис (скок со стап), Келвин Киптум (маратон), Ноа Лајлс (100/200 метри).

Асефа, Дуплантис, Киптум и Кипјегон поставија светски рекорди, а сите на листата беа или светски шампиони или победија на голем маратон.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK