–>

Рубиалес одби да поднесе оставка по скандалот на СП

1342ea3a-06f9-407e-8477-2f885cc20916.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Претседателот на Шпанскиот фудбалски сојуз Луис Рубиалес (46) во петокот одби да поднесе оставка, иако шпанските медиуми, повикувајќи се на извори од асоцијацијата, во средата објавија дека тој ќе поднесе оставка под притисок на јавноста.

Рубиалес ја бакна во уста шпанската репрезентативка Хенефер Еермосо за време на прославата и доделувањето на медалите. Веднаш реагираше шпанската јавност, а според медиумите министрите во шпанската влада и премиерот побарале негова оставка.

„Нема да се повлечам, нема да се повлечам, нема да се повлечам. Што направив? Поради еден краток, меѓусебно договорен бакнеж да се повлечам? Ќе се борам до крај. Бакнежот со Ермосо беше заеднички, со согласност и во состојба на еуфорија. Немаше желба од моја страна да воспоставам позиција на доминација”, извикувал Рубиалес за време на говорот. на вонредна седница во седиштето на Шпанскиот фудбалски сојуз.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK