Розберг: На Ред Бул ќе му биде тешко да победи на сите трки, во моментов тие имаат само еден пилот способен за тоа

rozberg_formula_3534534
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Шампионот во Формула 1 од 2016 година, Нико Розберг ги процени шансите на Ред Бул за победа на секоја трка оваа сезона.Во исто време, и покрај доминацијата на Ред Бул, Розберг смета дека сезоната е многу интересна – благодарение на борбата на неколку екипи одеднаш за второто место.

– Изгледа дека Ред Бул навистина може да го направи тоа. Меѓутоа, проблемот е што во моментов имаат само еден возач кој може да го направи тоа. Перез речиси постојано заостанува поради разни проблеми и тешкотии. Затоа, ќе биде тешко за Ред Бул да го направи ова. Ако зборуваме за ситуацијата во целина, тогаш некои може да ви кажат дека толку силно доминантен тим не е одличен за Формула 1, бидејќи секогаш победува истата личност. Меѓутоа, во некои случаи не е така. На пример, по последната трка, сега имаме два Мекларен подготвени да се борат за подиумот. Ова е особеноста на оваа сезона. Никогаш однапред не се знае кој тим или возач ќе биде втор, изјави Розберг.

Во досегашниот дел од сезоната на десетте трките во Формула 1 доминираше тимот на Ред Бул. Макс Верстапен победи осум пати, два пати на врвот беше неговиот клупски колега Серхио Перез.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK