–>

Роналдо го престигна Халанд

Роналдо-го-престигна-Халанд.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКристијано Роналдо ја предводеше Португалија до победа против Босна и Херцеговина во Зеница (0:5), во рамките на квалификациите за Европското првенство.

На овој натпревар Португалецот успеа да постигне два гола и да стане најдобар стрелец во 2023 година.

Во комбинација со неговите настапи во Ал Наср и Португалија, Роналдо стигна до својот вкупно 40. гол оваа година.

Зад себе го остави Ерлинг Халанд, кој во тековната година постигна 39 гола за Манчестер сити и Норвешка.

Двајцата ги следи Килијан Мбапе со вкупно 35 гола за Пари Сен Жермен и француската репрезентација.

Она што е интересно, на 38. годишниот Португалец му беа потребни 43 натпревари за овој потфат, а покрај 40 гола запиша и осум асистенции.

Репрезентацијата на Португалија по осум кола нема пораз во квалификациите за ЕП и со 24 бода на две кола пред крајот го обезбеди првото место и пласман на турнирот во Германија во 2024 година.

Foto/ EPA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK